Ühistransport siinpool kõrbe

Esimese asjana kui eelmine aasta pakkumise Lähis-Idasse kolida sain, hakkasin kiirelt erinevatest allikatest infot koguma. Youtubest avastasin ühe inglise noormehe kes nii Kuveidis kui Dubais õpetajana on töötanud, palju videosid tal küll polnud, aga abiks seegi.
Mis mind aga algusest peale kõige rohkem hirmutas, oli siinne ühistransport. Või õigemini- selle puudumine.
Nägin õudusega videosid Kuveidi jumalast hüljatud bussipeatustest, kuskil maha jäetud silla all, buss sõidab kohale siis kui ise õigeks arvab. Kohalikud ühistransporti ei tunnista, neil on kõigil auto… või kümme.
Nii, et kui bussi näed tulemas ja soov peale saada on- oma kiireid jalgu.
Buss peatuses ei pidavat peatuma, ainult pisut aeglustuma, nii et sinna pidi peale hüppama.
Kuveidi bussiliiklust ma järele proovida ei jõudnudki- minu kasutuses oli auto koos juhiga, kes lugenud on, siis see sama auto/minivan, mille istmetest hiirt kartsin oma kaunist tagumikku näksavat.
Kui Bahreini jõudsin, oli mul jällegi selge- ilma autojuhita ei tee siin riigis miskit. Esiteks on liiga kuum, et väljas aega veeta, ning teiseks on sõiduteed suhteliselt ületamatud.
Foorid ja zebrad on vaid üksikutes kohtades ja teisele poole teed saamiseks võetakse lihtsalt hoogu, lüüakse risti ette ning joostakse.
Minul see üle tee jooksmine hästi välja ei tule, esiteks on lapsest saati õpetatud, et nii võib jala pealt surma saada, teiseks kardan ma neid kiireid mööda vuhiseivaid autosid- autojadal pole hetkekski lõppu ning kihutamine on siin jumalast. Päevas näeb mitmel korral uudiseid palmi vastu või aedikusse sõitnud mahakandmisele kuuluvatest hummeritest.
Nii, et Bahreini kolides kasutasin esimene kuu hotelli transfeeri ning hiljem otsis Mohsin mulle Filipiinost autojuhi, kellele maksin 25BD ja kes mind iga päev tööle ning koju sõidutas. Vahel toidupoodi jäätisele järele ka.
Olete ilmselt ka ise kuulnud, et liigselt ei tasu uhkustada ega reklaamida oma head juuksurit või mõnda muud tehnikut, muidu võib juhtuda, et neil teie jaoks enam aega pole. Noh, mina olen kuulnud küll, aga ega õigel ajal meelde ju tule.
Käisin ja rõõmustasin kõigile kui super ja asjalik kohusteundlik autojuht mul ikkagi on, mille tulemusel kõik just seda juhti endale ka soovisid. Autojuht ei maganud lõpuks enam ei ööl ega päeval, sai klientide rohkusest nii suured rahad kokku, et avas naisega restorani ning lõpetas autojuhina töötamise. Tsau-pakaa tsutsu-frei, Carolin-tuleb leida uus.
Noh, mis seal siis ikka, kuulasin maad nii siit kui sealt, Filipiinot mul leida ei õnnestunud, see vastu sain pakkumise kahelt India mehelt.
Kui päris aus olla, siis selle rahvuse meestega tundub mulle juba ammu, et peab pisut ettevaatlik olema, mul on Uberist taksot tellides vaid paaril korral probleeme olnud, igal korral just India juhtidega. Näiteks on püütud varjata ekraani, et ma õiget summat ei näeks, siis on öeldud, et neil pole vahetusraha tagasi anda ning parim nali oli juhilt, kes püüdis mulle väita, et 5BD on Bahreinis sama väärtusega, mis 2BD (arve oli 1.800BD), et andku ma aga 5 ja asi korras.
Ja minu arvamus kinnistus veelgi- 1 juhtidest pakkus, et võib vabalt minu juhiks hakata, 70BD ja asi korras. Tuletan meelde, et kütus voolab siin kraanidest ja on odavam kui vesi ning Bahrein on nii pisike saar, et ühest otsast teise saab 40 minutiga, mu kolleeg sõidab teisest Bahreini äärest ja maksab 40 BD. Ja mu kodu asub 1.5 km kaugusel töökohast!
70BD oleksin ma nõus maksma, kui kohale viiakse Mustangis ja hommikusöök on hinna sees, ütlesin seda ka autojuhile, rohkem ühendust minuga ei võetud.
Teine pakkumine oli 50BD, keeldusin viisakalt.
Mõnda aega käisin tööl taksoga, üks ots 1.8BD, küsisin taksojuhi käest, et kas tema teab mõnda tuttavat, kes saaks mind iga päev sõidutada, et taksoga läheb pisut kalliks. Taksojuht lõi särama- muidugi teab, tema ise! Mul hea meel, äkki saab kokkuleppele, et kui palju siis. “Noh, madam, vaadake, praegu on teie arve 1.8 BD eks, aga ma teeks teile hea hinnaga, ei pea siin münte lugema hakkama, teie maksate mulle 1 otsa eest 2BD, päevas 4BD ja siis ma sõidutan teid”
… Ja mina arvasin, et minul on matemaatikaga probleeme. Oh well…
Lõpuks sai mulle selgeks, et nii toredat autojuhti, nagu mu eelmine oli, ma ei leiagi.
Lõin Google Mapsi lahti ja otsustasin, et kui ilm vähegi lubab, hakkan jalutama, tol hetkel olid kraadid täpselt nii madalad (u 27 kanti), et kannatab pool tundi ikka jalutada, kui ainult need foorid üles leiaks.
Minu üllatus oli aga suur, kui märkasin, et bussiga peaks tööle saama vaid 7 MINUTIGA, peatus on täpselt kodu juures ning töökoha ees ning sõidab mitu erinevat varianti. JA BUSSIPILETI HIND VAID 300 FILLSI (meie mõistes senti. 1000 fillsi võrdub 1 Bahreini Dinaar).
Ja nüüd olengi pigem jalutanud või bussiga liigelnud. Ja ma olen nii rahul!
Bussipeatus on kenasti nähtaval, saab istuda ja päikese eest varjus olla, bussid on uued ja puhtad, isegi tasuta wifi on bussis olemas. Bussijuhile tuleb 300 Fillsi anda 1 sõidu eest ning vastu saab pileti. Võimalus on soetada ka plastikkaart, millega eestlastele tuttavalt transporti sisenedes vastava aparaadi vastu nn viibelda saab, sellele kaardile tuleb raha laadida ning sellisel juhul on 1 pilet 250Fillsi.
Bussis on omad reeglid, näiteks valju muusikat ei tohi kuulata ning naised istuvad bussi eesotsas ning mehed taga. Millegi pärast kipuvad mehed küll jala pealt ära nõrkema ja istuvad ikkagi enda kohtade asemel naiste tsoonis, aga sellisel juhul on neil kohustus naiste bussi tulemisel koheselt koht vabastada, või tõuseb bussijuht ja tuletab seda neile meelde.
Ma olen paar korda hoopis seisnud, naiste tsoonis istunud mehed on selle peale koheselt püsti tõusnud ning kohta pakkunud, olen keeldunud. Mille peale on nemad väga segaduses, lisaks vaatavad ka teised reisijat vales kohas istunud meest üldiselt halvakspanuga. Muidugi kohtab ka selliseid viisakaid härrasid, kes juba bussipeatuses bussi nähes naisterahva kraavi lükkavad, et jumala eest ise esimesena peale saada, siis jooksuga esimestele kohtadele istuvad ja siis tühjade silmadega, suu pisut lahti, otsa vaatavad “Mis tähendab, sa tahad siia istuda, mis naiste tsoon. Mina istun ju siin praegu…”
Lisaks bussidele seisavad peatuses ka taksod, kellega vajadusel kokkuleppele saab.
Sõltuvalt juhi tujust viib ta vastava raha eest sind soovitud puntki. Olen paaril korral seda võimalust kasutanud, kuna bussiplaani kuskil väljas pole ja reegel on, et buss käib iga 20 minuti tagant, aga vahel läheb kauem, olen ajanappuses mõne teise ootajaga kampa hakanud ning taksoga läinud, olen maksnud sama summa, mis bussis. Aga eks ka need juhid kipuvad siiski näo järgi summasid küsima. Kipub olema ikka nii, kui üksi lähen, on summa mitmeid kordi kõrgem, kui mõne kohalikuga.
Minust on nii suur bussisõidu fänn saanud, sest no hurraa- nagu oleks tagasi Euroopas! Lisaks näeb inimesi, ei ole kodu-auto-töö, jumal, nii võib ju hulluks minna. Bussis näeb elu ja saad aru, et polegi üksi siin ilmas. Lisaks- raha kokkuhoid. On ju ikka vahe, kas maksta 1 kuus 70 BD autojuhile või 15 BD bussipiletitele. Säästetud raha saab kõrvale panna ja reisima minna- nädalavahetus Dubais- no problem!
Ja ega ma siis oma suurt vaimustust endale vaid hoida suuda, isegi Kveta meelitasin endaga bussiga sõitma. Ja kohalikust neiust kolleegi, kes varem isegi ei teadnud, et ta riigis ühistransport on. Te oleksite pidanud ta nägu nägema, nagu lõbustusparki oleks toonud. Eks see lihtrahva elukene olegi üks suur lust, trall ja lõbustuspark.
Muretsema paneb ainult natukene tõsiasi, et suur suvi kohe uksetaga, kaua ei saa enam väljas liikuda, jalutamisest rääkimata, aga isegi bussi ootamine on raskendatud, kuna suvised kraadid võivad ulatuda isegi 50 kanti, tuleb mul ilmselt suvekuudeks siiski autojuht leida… MA JU EI TAHAAAAA. Aga, okei, hetkel naudime veel bussiliiklust, vaatame, mis tulevik toob.
58961608_564228967319905_7201246222093385728_n
( Bussipiletid, 1 ots 300 Fillsi. Kaardiga oleks 250)

59429967_440010213430823_7965745096496775168_n.jpg
(Siseneda saab esiuksest, ekraan näitab teekonda, seinal on kaart)

58756898_2057441224354620_896055664005087232_n.jpg
( Siin saab piiksutada ja laadida raha plastikkaardile)

59621268_1460107337460028_3917485377723564032_n.jpg
(Bussi eesosa on nn naiste tsoon, tagumine meestele. Mis minu jaoks väga ebaõiglane tundub, on see, et meeste osa on topelt arvu kohtadega ja ikkagi võetakse istet ka naiste alal)

59183135_2546466012052787_1382931168109789184_n.jpg
(Bussipeatustes ootavad taksod, nagu fotolt näha, istekohtadest puudu ei tule)

58755074_272445426971611_1227012967522893824_n.jpg
(Ükskord pärast pikka pikka ootamist sõitis ette hoopis selline buss. Vaatasin pikalt kahtlustavalt ega soovinud peale minna, kuni lõpuks paar meesterahvast peale viipasid- õige asi, pole vaja karta. Usun siiski, et tegu oli piraatbussiga, riigibussid sellised välja ei näe. Kohale aga sain, pilet maksis sama. Kogemuse võrra jälle rikkam)

57400149_327016811344069_5777829743063728128_n
(Käisime Kvetaga bussidepood külastamas, tekkis suur soov uurida, milline liin Haapsalu poole ka sõidab…)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s