Ramadan selleks korraks läbi

Ramadan on selleks aastaks läbi! Erines see väga minu eelmise aasta kogemusest kõigi koroonaga kaasnevate piirangute tõttu, aga selleks oskab lähemalt kindlasti rääkida Hussain, kes lähipäevil lubas tulla Live’i tegema, mida mina siin ikka jumalasõna oma olematust tarkusest edastan, kui seda oskab mitu korda paremini hoopis kohalik teha.
Ramadan, nagu mitmel korral maininud juba olen, on moslemite paastukuu, süüakse/juuakse/tehakse poole kohaga patuasju päikeseloojandust päikesetõusuni.
Paastumise ajal on suletud restoranid ning avalikult süües võib tulla probleeme politseiga. Olen mitme kohaliku käest küsinud nende arvamusi välismaalaste/teiste uskude pooldajate söömisest nende läheduses sellisel tähtsal ajal ning vastused erinevad inimesiti- kes ütleb, et ei pane pahaks, kes annab viisakalt märku, et see on solvav.
Kui eelmises kliinikus oli meid palju ja pikad päevad, siis mitte-moslemid käisid vahepeal ikka lõunal, uues kliinikus olime vaid 4-6h ja vähem inimesi, kuidagi mõnus kambavaim tuli, ootasime kõik päikeseloojangut umbes 18.30 paiku ning sööma suundusime ka kõik koos.
Sellega seoses juhtus ka paar päeva enne Ramadani lõppu üks seik- istusime kohaliku kolleegiga tööjuures vastuvõtus ning korraga vajus neiu näost täitsa ära “Ahh!! Ta võtab kohvi??? PRAEGU?!”
Pöörasin end ümber, et toimuvast aru saada ning nägin 3 kohalikku naisterahvast endale kohvimasinast jooke võtmas. Keset päist päeva.
“Mis toimub” uurisin kolleegilt, kes ikka veel üllatusest suurte silmadega ringi vaatas.
Nimelt võivad inimesed teatud erandite puhul paastu katkestada (tütarlapsed nt kui neil päevad on, vanemad inimesed tervislikel põhjustel jne) kuid sellegi poolest ei ole lubatud ega sobilik teiste ees süüa ega juua, seda loetakse ülimalt solvavaks ning usutakse, et tütarlapsel pole viisakas paastu ajal söömisega märku anda oma tsükliseisust, eriti kui seltskonnas viibib meesterahvas.
Kui kolleeg suurest shokist taastunud oli, sain veel igasugust toredat infot talt pärida, kui vaid need patsiendid va sullerid poleks vahele tulnud.
Aga, mis seal ikka, kolmapäevast olen oma vanas kliinikuhoones tagasi olnud, autojuht Hussainile ka tsau-pakaa tehtud, ei jäänud ta enam ühelgi päeval hiljaks ega tulemata ning kui lõpuks jutule saime, tundus täitsa muhe sell. Tema puudulik inglise keele oskus ning minu olematu araabia keel polnud üldse takistus, pikad jutuajamised saime maha peetud. Ilmselt on küll mõlemal oma arusaam, mis teemal jutuajamine üldse käis… Näiteks kui ühel päeval peika küsimuse peale vastasin, et arutasime terve tee Bahraini krokodillidest, Saudi-Araabia hobustest ning karvastest rootslastest, pidi vaene peiks endale kohvi kurku tõmbama.
Nii ma laserimasinad nuttes maha jätsin ning tagasi oma kehakontuurimise juurde saabusin.
Oi kus neid koroonakõhukesi mulle nüüd aknast ja uksest sisse voorima hakkab, ehhe (mudib kahjurõõmust käsi).
Ega ma isegi just parim näide kaunist modellimõõdust pole, saame patsientidega koos üksteist lohutada ja porgandipoissi närida.
Mina näiteks usun, et pole vaja enda vastu praegusel ajal nii karm olla, oled juurde võtnud pisut siis oled, me suurem osa kõik oleme! Olukord on lihtsalt selline ning hetkel on prioriteet pigem sellest kõigest elusalt välja tulla, mitte võrrelda kelle puusakaar pisem on.
Peika mul ikka iga kord külla tulles veab suunurgad kõrvuni ja hõiskab juba ukse taga “Habibtiii, sa oled nii palju alla võtnud, oi kui iluuuuus, mul ulatuksid käed vähemalt 3 korda ümber sinu”, mis on kõige läbinähtavam vale mida elus üldse kuulnud olen, aga noormees vähemalt püüab, samal ajal kooki ja araabia maiustusi lauale asetades.
Pealegi keelas ta mul jõusaali poole isegi vaatamise, sest sealt pidi ainuüksi uksest möödudes kohe 4 nakkust ja – koroonat külge saama, nii et nüüd saab kogu oma laiskuse ning lodevuse selle süüks ajada.
Valedest veel rääkides, ohsapüss! Kes on araabia seriaale vaadanud? Seal on vaid üks reetmine, üle trumpamine ja vandenõu. Mina senini arvasin et see on nii vaid filmides, aga kus sa sellega!
Meil on tööjuures sajandi draama vallandunud- ega ma nimesid ega midagi täpsemalt kirjutada saa, aga 1 juhtival kohal olev töötaja jäi vahele raha ning palkade kantimisega, kliinikust on tema taskusse läinud meeletuid summasid vähemalt 3 aasta ulatuses. Meeletuid!
Lisaks on praeguseks välja tulnud tema salajased armulood vähemalt 3 kolleegiga, kellest 1 jäi lapseootele ning pidi riigist salaja lahkuma, sest kui abieluväliselt rasedus ilmneb, on tagajärjed tõsised ning ees võib oodata vanglakaristus.
Nii, et igavuse üle meil jätkuvalt nuriseda ei saa, ma peakski nüüd magama hoopis minema, et hommikul värske mäluga kõiki uusi uudiseid ning saladusi meelde jätta.
Olge tublid!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s