Ashura ja Matam

Seda, et Bahrein on moslemiriik, teavad ilmselt kõik.
Seda aga, et siinsed moslemid erinevatesse nn harudesse jagunevad, ilmselt kõik ei tea.
Neist kaks põhi alamliiki on Shiad ja Sunnid. Sunnid on 85% ning Shiad 15% moslemitest.
Põhilised Sunniriigid on Saudi-Araabia, Egiptus, Jeemen, Pakistan, Indoneesia, Türgi, Alzeeria, Maroko ning Tuneesia.
Shiariigid aga Iraan, Iraak, samuti on suured Shia kogukonnad Yeemenis, Bahreinis, Süürias ja Lebanonis.
(Märgin ära, et minul kui eestlasel, kes on igipõline uskmatu, on neid asju üsna raske kirja panna, kõik kirja pandu tuleneb mu isiklikel jutuajamistel ja uuringutel. Ärge keegi, JUMALA EEST, mu postitusi kuskil doktoritöös kasutama hakake, ma ei taha vastutust võtta kellegi koolist välja kukkumisel. Endagi säästud viin kõik hambaartile, kedagi minu süül hariduseta-tööta jäänud inimest sponsoreerima ei saaks hakata, eksole onju)
Kuigi Shiasid on Sunnidest oluliselt vähem, on Bahreinis 70% ulatuses kohalikud siiski Shiad.
Mis on aga omakorda huvitav, on see, et kuningapere kuulub Sunnide poolele. Seetõttu on nii teinekordki ärevad hetked ja konfliktid kerged tekkima.
Mis on aga nende kahe alamliigi põhilised erinevused? Erinevused said alguse Prohvet Muhamedi surmaga,
Kui Sunnid (Sõna “Sunn” tähendab “seda, kes järgib prohveti traditsioone”) uskusid, et järgmine juht võib-olla kes tahes, kes selleks sobilik on. Näiteks pärast prohvet Muhamedi surma sai esimeseks Kaliifiks tema lähedaseim sõber Abu Bakr. Kaliif tähendab uut ülemaailmset usulist juhti.
Shiad (tuleneb sõnast Shia´t-Ali või Ahl al-Bayt mis tähendab Ali poolehoidjad) seevastu uskusid aga, et uus juht peab tulema Mohamedi enda perest, nii, et nemad valisid oma uueks juhiks Mohamedi onupoja ja väimehe Ali.
Lisaks Alile on Shiadele väga südamelähedased ka Ali 2 poeg Husain ja Hasan.
Neid erinevusi ja põhjuseid on kindlasti palju, millel ma selles postituses peatuma ei hakka. Mainisin ära Husaini ja Hasani- Ali pojad.
Bahreinis on hetkel käimas suured sündmused, Shiad kogunevad ja mälestavad Husaini ja Hasani surma- surma mis toimus vägivaldselt ning jubedalt.
1. septembrist 11. septembrini on Bahreinis “Muharam”, mis on Islami uue aasta algus ning samuti mälestatakse neid kahte venda.
See tähendab, et Shiad kannavad ainult ja ainult musta, iga õhtu toimuvad kogunemised. Kuna minu töökohas on kolleegideks suuremosa just Shia esindajad on meie kliinik suletud 9. ja 10. septembril, siis toimuvad suurimad kogunemised.
Nagu iga suurema kogunemise juures, kuulsin ma ka selle kohta igasuguseid jutte, nii Shiadelt kui Sunnidelt ja lisaks veel ka uskmatutelt. Kõigi jutud erinevad.
Olen kuulnud kohutavaid lugusid, et Shiad vigastavad ennast sellel ajal, kogunetakse Mosheedes ning lüüakse ennast- öösiti minnakse tänavatele, lüüakse ennast kaigastega kuhu on paigaldatud naelad, lüüakse odadega otsette, tehakse kõike, et ennast vigastada, sest selle läbi toetatakse vägivaldselt surnud vendi. Neil kogunemistel on valvamas kiirabi. Mul soovitati sellel ajal õhtul välja mitte minna, tänavad olla vigastatud inimesi ning verd täis.
Shiad seevastu on mulle aga rääkinud, et kogunemistel istutakse rahumeelselt, kuna igal Mosheel on oma sheikh, ehk eeslugeja, siis too loeb lõike Koraanist ning koos arutletakse sündmuste ning elu üle, meenutatakse ammu juhtunud. Nutetakse kõik koos. See aeg on Shiadele väga kurb. Sõber, kes on Shia, selgitas, et enda vigastamist ei pooldata, kui keegi seda isegi teeb, panevad teised Shiad seda pahaks ning ei tunnista, et Jumal nii sooviks.
Kui kuskil miskit aga küsimuse alla satub ning välja on vaja uurida, siis ega sealt saa mina ju oma nina eemal hoida,
Uurisin aga kõigilt, kes vähegi selgitada tahtsid, et kuidas on lood nende ennast-vigastajatega, kas see polegi siis tõsi.
Sõber puikles vastusest kõrvale, sõbranna selgitas aga tööjuures, et kuigi moslemid jagunevad Sunnideks ja Shiiadeks, siis isegi Shiiad omakorda jagunevad veel pisemateks alamliikideks- on agresiivsemaid usklikke ning leebemaid. Kuna igal Mosheel on oma Sheik, kes neile ütleb, kuidas käituda, siis erinevad ka Shiiade kombed kohati.
Seetõttu võivad erineda ka osad uskumused ning kombed Ramadani ajal, 1 sheik lubab midagi, teine aga ei luba. Järgima seda aga peab.
Kuna ma ise aga pole neid asju oma silmaga näinud, ei võta ma ühtegi seisukohta.
Aga uudishimu ju on.
Mis siis ikkagi toimub mu ümber praegusel ajal? Kas mu sõber tõesti käib ja peksab ennast igal ööl tänaval?
Olen ühendust võtnud paari Shiia-neiuga ning selgitanud neile oma huvi nende usu- ning vaadete kohta. Nad teavad, et ma pole moslim, aga olen lubanud, et austan iga nende tegevust ning tõesti soovin lihtsalt oma kogemusi ülejäänud maailmaga jagada, et vajadusel kaotada koledad eelarvamused.
Nii, et minu tänane ning homne õhtu näevad välja järgmised- mulle tullakse järele õhtul kell 18, ma pean ennast katma, mulle tuuakse abaya ning hijab, et keegi mind ei näeks.
Ma kavatsen osa võtta neist kogunemistest ja ise oma silmaga veenduda.
Mind kutsuti isegi sellesse majja, millest blogi alguses kirjutasin, see, mida kolleegile külla minnes kartma hakkasin, kahjuks aga tühistas kolleeg selle viimasel minutil. Sinna kuhu mind täna viiakse, ma veel ei tea.
Aga eks aeg näitab, annan oma parima, et asjades selgust saada, ehk saan midagi isegi filmida või salvestada.
Ps. Täna on veel eriti omamoodi päev, Shiiad lisaks kõigele ka paastuvad täna, et oma kurbust ja usku näidata, vaatame, mis emotsioonid ja tujud täna tänavatel on.
Siin on üks video rongkäigust. Youtube on täis erinevaid videosid, kui aus olla, siis üldiselt ei ole nad väga vaadatavad, eriti Iraagi või Afghanistani omad. Bahreini omad tunduvad leebemad.
https://www.youtube.com/watch?v=vwA7sZR8Xy8

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s